ANADOLU SANATÇILAR BİRLİĞİ HOŞ GELDİNİZ

Yazılar

Talas Şiir AkşamlarıKayseri de Kasd, Anasam ve şiir etkinlikleri ile gelişim gösteren kültür ve sanat faaliyetlerine bir yenisi daha eklenerek Talas Şiir Akşamları her pazar akşamı Kayseri Talas Osmanlı Evi park bahçesinde yapılmaya başlandı. Öncelikle Kültürel alanda bir faaliyete imza atan Talas Belediyesini, Başkanı ve emeği geçen tüm mensuplarını, öncülük eden Süleyman Karacabey'i ve katılan tüm şair ve ozan dostları kutlayarak başlamayı bir kültür sanat adamı olarak borç biliyorum. Bu girişimlerin diğer belediyelere de örnek olmasını diliyor ve bekliiyorum. 
Bugün bu etkinliğin 3. gerçekleştirildi. Güzel ve kültür sanat adına sevindirici bir girişim ve başarılı olmasını can-u gönülden istiyorum. Ancak şöyle bir korkuyu da yaşamak istemediğimi hem buradan hem de bizzat Karacabey dostumuza bizzat ilettim. Çünkü bu tür faaliyet ve etkinlikler bazen fayda yerine zarar verir hale getiriliyor, birileri tarafından hep kullanılmak isteniyor, sonuçda şair ve yazarlar guruplaşıyor ve bölünmeler, kıskançlıklar, hasetlikler, çekememezlikler, popülerite ve şov kaygıları hep yaşanıyor. Bir de üstüne üstlük bundan siyasi rant ve gelir elde etme çabaları da üstüne tuz biber ekiyor. Nitekim bu gelişmeleri Kayseri Büyükşehir belediyesinin öncülüğünde yapılan Kayseri Şiir akşamlarında maalesef yaşadık ve çok sorunlarla boğuşmak durumunda kalındı. Şimdi ortalık durulmuş gözükse de yine birilerinin hesapları hep ileriye ertelenmiş, hükmetme ve sahiplenme girişimleri sona ermiş değildir. 
Dilerim ve beklerim ki bu tür gelişmeler Talas şiir akşamlarına da sirayet edip, bulaşma olmasın. Karacabey'in buna azami dikkat gösterdiğini ve gayret ettiğini de biliyorum. 3 haftadır bu etkinliği izliyor ve şu ana kadar nahoş bir durumun yaşanmamasından sevinç duyuyorum. Bazıları zannediyor ki biz bir amaç uğruna hep birşeylerin olmasını istiyen biriyiz. Hayır, asla hiç bir zaman böyle bir düşüncemiz olmadı ve olmaz da. . Ancak geçmişde Anasam ve Kayseri Şiir akşamlarında yaşadıklarımız ve şahit olduğumuz olumsuz etkilerin hep buralara da bulaşmasından duyduğumuz endişe kültür ve sanat adınadır. Yoksa ne bir beklentimiz, ne bir tatminsizlik ve ne de şan şöhret gibi bir küçük hesaplarımız vardır. Sırf geçmişte yaşananların yeni gelenlere de sirayet ederek guruplaşmalar ve bunun sonucu verilen zararların önüne geçilmesine bir zerrecik katkıda bulunabilmektir derdimiz. 
Şimdi bu güzel gayreti bir kez daha kutlayıp, başarı dileklerimizi yinelerken bir kez daha tüm katılan ve idare edenleri yeniden uyarmak için bu yazı kaleme alınmıştır. İnşallah yarın bakın ben demiştim durumuna düşmemeyi çok isterim. Ancak bazı ufak tefek emarelerin de sezinti olarak burada kayda alınmasını bir görev biliyorum. 
Bu tür etkinliklerin öncelikle katılan kalabalık halka şiir ve duygu yönünden katkıları olduğunu kimse inkar edemez. Ayrıca hiç tanınmamış ve şiir yazan kişilerin de kendilerini burada gösterebilme imkanına kavuşmaları da Kayseri ve ülkemiz kültür ve sanatı açısından küçümsenmeyecek gayret ve katkılar olarak kabul edilmelidir. Bu katılım ve katkılarla bu faaliyetler daha gelişecek, ulusal düzeye doğru gidecek, nitekim şairler birliği ve edipler kahvesi etkinliklerinde ve geçmişte Anasam olarak bizim yaptıklarımız gibi bu etkinlikler bazı şairleri ulusal düzeye taşıyacak, bazıları da yeni dostluklar kurarak Kayseri'nin kültür ve sanattaki yerine bir taş daha koyacaklardır. Ama Erciyes Şiir şölenleri gibi bazı eksik ve yanlış uygulamalarda bunları etkilerini törpülese de yine de kültür ve sanat alanında da gelişen bir şehir özelliğini kazanmasına yardımcı olacaktır. 
Hayırlı ve uğurlu olsun, hep böyle gitsin ve diğer arkadaşlarımız da bu tür girişimleri ile kendi kent ve kasabalarında bunları hiç bilmiyorlarsa bile kopye ederek gerçekleştirmeye, yerel yöneticileri zorlasınlar ve bunda ısrarlı olarak bir çok etkinliklerede imza atar hale gelsinler. 
Bir kez daha emeği geçenleri kutluyor, yeniden Anasan anadolu sanatçılar, şair, yazar, ozanlar ve bilim adamları birliğimizi faaliyete geçirerek bir tugla da biz koymaya başladığımızı buradan müjdelemek de istiyorum.

 

Sitede ara

İletişim

ANASAN ANADOLU SANATÇI, ŞAİR, YAZAR, OZAN VE BİLİM ADAMLARI BİRLİĞİ fatih cad. 58-13 Melikgazi/ Kayseri 00905367971050

TEMSİLCİLERİMİZ

YURTİÇİ TEMSİLCİLER

YURTİÇİ TEMSİLCİLER

YURTİÇİ TEMSİLCİLERİMİZ representatives within Turkey YURTİÇİ TEMSİLCİLERİMİZ representatives within Turkey YURTİÇİ TEMSİLCİLERİMİZ representatives within Turkey ADANA Halise Tekbaş Adana Ali Topal Ozan Diyari Kozan Adana ANKARA İsmail Kara Ankara XDoç. Dr. Faruk Güçlü Cankaya Ankara XErtugrul...

YURTDIŞI TEMSİLCİLER

YURTDIŞI TEMSİLCİLER

  ANASAN YURTDIŞI TEMSİLCİLERİ LİSTESİ Out-of-country representative list ANASAN YURTDIŞI TEMSİLCİLERİ LİSTESİ Out-of-country representative list ANASAN YENİ TEMSİLCİLER ARANIYOR ÖNEMLİ DUYURU ANASAN TEMSİLCİLERİMİZDEN Çetin KARADAG İzmir Uşak Mehmet Çelik Yalova Beyzat Akdagmadeni Semiha...

Genel Başkanımız Sabit İnce

Genel Başkanımız Sabit İnce

genel başkan iletişim: Phone: +90 536 797 10 50 E-mail: sabit.ince@hotmail.com

ile bir site kur

  • Tamamen ücretsiz
  • Yüzlerce tasarım
  • Son derece kolay

Bu website Webnode.com.tr ile oluşturulmuştur. Bugün ücretsiz kendi siteni oluştur!